Parametr pole je funkcionalita, díky které si může uživatel reportu sám zvolit, která měřítka nebo které sloupce chce zobrazit ve vizuálech. Tento článek obsahuje jednoduchý postup včetně videonávodu, jak vytvořit Parametr pole s měřítky nebo se sloupci z tabulek. Níže v článku pak najdete také ukázku, jak případně Parametr pole upravit nebo rozšířit.
Pozn. V době psaní tohoto příspěvku je funkcionalita Parametru pole dostupná pouze v Preview verzi, a pro její použití je proto nutné v nastavení Power BI souboru tuto funkci povolit.
K tomuto tématu je k dispozici také video.
Parametr pole v Power BI
Příklady v tomto příspěvku jsou vytvořeny ve cvičném souboru Adventure Works DW 2020.pbix, který je volně dostupný ke stažení na internetu. Odkaz na stažení souboru s řešením je dostupný níže pod tímto příspěvkem.
Ve cvičném souboru si nejdříve vytvoříme čtyři jednoduchá měřítka, která budeme používat pro vytvoření Parametru pole s měřítky.
Měřítka:
Následně si můžeme vytvořit nový Parametr pole, který použijeme ve vizuálu.
Vytvoření Parametru pole s měřítky
Parametr pole je dostupný na kartě "Modelování", pod tlačítkem "Nový parametr". Z nabídky vybereme možnost "Pole".
Následně se otevře dialogové nové dialogové okno s nastavením Parametru pole. V dialogovém okně můžeme nový parametr pojmenovat a přidat do pole "Přidat a změnit pořadí polí" měřítka, která chceme mít v parametru k dispozici.
Pokud necháme zatrženou možnosti "Přidat průřez na tuto stránku", po klíknutí na tlačítko dokončit se automaticky vloží na aktuální stránku v reportu vizuál "Průřez" s položkami nového parametru.
Nyní zbývá pouze použít pole obsahující názvy měřítek do námi zvoleného vizuálu. V tomto příkladu můžeme použít jednoduchý sloupcový graf. Na osu X můžeme vložit roky z kalendářní tabulky, a do hodnot vložíme sloupec 'Výběr měřítka'[Výběr měřítka] z nového parametru.
Samotný graf pak může vypadat následovně.
Uživatel si pak může díky Parametru pole v průřezu sám vybrat, které měřítko chce v grafu vidět. Pokud zvolí uživatel v "Průřezu" například měřítko [Prodeje], graf, ve kterém je parametr použitý se změní následujícím způsobem.
Do Parametru pole můžeme vložit také jednotlivé sloupce z tabulek. Uživatel si pak bude moci vybrat nejen konkrétní měřítko, ale také sloupec, přes který chce hodnoty měřítka zobrazit.
Parametr polí se sloupci
Stejným způsobem, jakým jsme si vytvořili Parametr pole s měřítky, můžeme také vytvořit parametr se sloupci. Namísto měřítek pouze vložíme do parametru názvy sloupců, které chceme dát uživateli k dispozici pro zobrazení ve vizuálu.
Po vytvoření vznikne v modelu opět nová tabulka a v reportu nový průřez, v případě že jsme nechali zatrženou možnost "Přidat průřez na tuto stránku". Nyní stačí do původního sloupcového grafu vložit na osu X sloupec 'Výběr sloupce'[Výběr sloupce], namísto původního sloupce s roky z kalendářní tabulky.
Uživatel si pak může v průřezu vybrat nejen měřítko, ale také sloupec, přes který chce měřítko zobrazit.
Parametr pole můžeme po jeho vytvoření také upravovat nebo rozšiřovat o další sloupce, jak je popsáno v následující části.
Úprava Parametru polí
Pokud chceme upravit již vytvořený Parametr pole, stačí označit příslušnou tabulku, a přidat nebo odebrat řádky v DAX výrazu, který tvoří samotnou tabulku. Upravit si můžeme například parametr s výběrem sloupce, který má nyní následující definici.
Tabulka obsahuje tři sloupce. První sloupec obsahuje názvy, které uživatel uvidí v průřezu. Druhý sloupec obsahuje v každém řádku funkci NAMEOF() s argumentem ve formě názvu sloupce nebo názvu měřítka. Třetí sloupec je stejně jako druhý sloupec po vytvoření Parametru skrytý, a slouží pro řazení použitých hodnot ve vizuálech.
Přidání nového záznamu do Parametru polí
Do tabulku tedy můžeme přidat nový záznam, který se stane součástí Parametru pole. Uvažujme například situaci, kdy chceme do paramtru vložit nový sloupec s měsíci z datumové tabulky. To můžeme udělat jednoduše tak, že do počítané tabulky přidáme nový řádek s odkazem na nový sloupec. Do prvního sloupce můžeme vložit do uvozovek jakýkoliv alias, který bude pro uživatele srozumitelný. Do druhého sloupce vložíme funkci NAMEOF() s odkazem na sloupec 'Date'[Měsíc rok]. Do třetího sloupce pak vložíme číslovku, která slouží pro řazení hodnot v prvním sloupci tabulky.
Jak je vidět na obrázku výše, nový záznam v Parametru pole je nyní k dispozici v "Průřezu", ve kterém je Parametr použitý. Pokud bychom chtěli některý ze sloupců z Parametru odebrat, stačí z tabulky tento záznam odstranit.
Přidání nového sloupce do tabulky Parametru polí
Do tabulky Parametru pole pak můžeme přidat také další sloupec. Můžeme tak například přidat k jednotlivým záznamům název tabulky, do které odkazovaný sloupec patří. Pokud tento nový sloupec následně přidáme do průřezu, může vzniknout hierarchie s jednotlivými záznamy rozdělenými podle našeho zadání.
Parametr pole:
Nový sloupec se stane součástí tabulky a můžeme ho přidat na první místo v použitém průřezu.
Uživatel tak může mít jednotlivé sloupce z parametru rozdělené do příslušných kategorií a průřez tak může být v případě většího množství položek přehlednější.
Nefunkční funkce HASONEVALUE a SELECTEDVALUE
Některé funkce, které pracují na pozadí s funkcí VALUES(), nemusí fungovat nad prvním sloupcem z automaticky vygenerované tabulky Parametru pole. Jednou z možností, jak se vypořádat s touto vlastností, je vytvořit si v automaticky vygenerované tabulce s parametry nový sloupec, který bude pouze kopií prvního sloupce s názvem jednotlivých parametrů. Nad tímto novým sloupcem již můžeme používat i funkce, které nad originálním automaticky vygenerovaným sloupcem nefungují. V tomto případě se pak budeme například při ověřování, zda je vybraná pouze jedna hodnota z tabulky parametrů pomocí funkce HASONEVALUE(), spoléhat na nepřímou filtraci nového počítaného sloupce, který je pouhou kopií originálního sloupce s názvem parametrů.
Jiný postup včetně příkladů, jak nahradit funkci HASONEVALUE() a SELECTEDVALUE() při práci s Parametry polí, je popsán v samostném příspěvku zaměřeném přímo na použití funkcí HASONEVALUE() a SELECTEDVALUE().
Shrnutí
Komentáře
Okomentovat